Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 477

Наталія Ткаченко * a,
Вікторія Алєксєйчук ** b
* Канд. юрид. наук, Департамент експертного забезпечення правосуддя Мін’юсту України,
м. Київ, Україна, ORCID: https://orcid.org/0000-0002-0589-0191, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
** Канд. юрид. наук, доцент, Навчально-науковий інститут № 2 Національної академії внутрішніх справ, м. Київ, Україна,
ORCID: https://orcid.org/0000–0001–7579–3322,
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
a Методологія, концепція.
b Написання оригінального проєкту. 

Реферативна стаття. Розглянуто основні моделі системи інституцій судової експертизи, щодо яких є пропозиції про внесення до проєкту закону про судово-експертну діяльність. Метою дослідження є визначення основних моделей системи інституцій судової експертизи в Україні, а також аналіз міжнародного досвіду експертного забезпечення правосуддя у справі імплементації відповідних сучасних світових норму законодавство України і застосування їх у практичній діяльності. Вио ремлено основні моделі системи інституцій судової експертизи, зокрема класичну (традиційну), неокласичну (оновлену традиційну), радикальну, змішану (частково радикальну) і змагальну. Обґрунтовано інтеграцію української системи експертного забезпечення правосуддя в міжнародний простір і вступ вітчизняних судово-експертних установ до міжнародних організацій, якими об’єднано зарубіжні експертні інституції, із метою вдосконалення процедур участі судових експертів у судочинстві.

Ключові слова: моделі системи інституцій судової експертизи; судово-експертна діяльність; державне управління; реформування; класична (традиційна) модель; неокласична (оновлена традиційна) модель; радикальна модель; змішана (частково радикальна) і змагальна моделі.

Бібліографічний опис: Ткаченко, Н., Алєксєйчук, В. (2022). Моделі системи інституцій судової експертизи в Україні (переваги та ризики). Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. Вип. 1 (26). С. 10—23. - Режим доступу: https://cutt.ly/1B6sD2W Для підвищення надійності зберігання наведеної роботи в мережі Інтернет на випадок її знищення або втрати та можливості безперешкодного ознайомлення з оригінальним текстом в будь-який час, наводиться резервний URL-доступ забезпечений online-журналом: https://cutt.ly/uB6sVPO

Раніше повідомлялось, картки законопроектів щодо судово-експертної реформи на офіційному сайті Верховної Ради України станом на 25 листопада 2021 року

Довідково: з листопада 2019 року в Україні триває судово-експертна реформа яка була ініційована 8 листопада 2019 року Президентом України Володимиром Зеленським одночасно з підписанням Указу Президента №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави».

Поряд з цим, 05.09.2022 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судову експертизу" щодо удосконалення організаційно-управлінського забезпечення судово-експертної діяльності. Номер, дата реєстрації: 7735 від 05.09.2022. Ініціатор(и) законопроекту: народний депутат України Божик Валерій Іванович (IX скликання).

Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту: Закон України «Про судову експертизу» був прийнятий ще в 1994 році та на сьогодні значна частина його положень потребує суттєвого оновлення та удосконалення. Зокрема, нагальною проблемою, що потребує розв’язання на рівні закону, є врегулювання питання дисциплінарної відповідальності судових експертів з огляду на таке. Наголошуючи на важливості гарантій захисту прав і свобод людини і громадянина, Конституція України встановила, що діяння, які є дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначаються виключно законом (пункт 22 частини першої статті 92 Конституції України). Конституційний Суд України в рішенні № 7 від 30 травня 2001 року (справа про відповідальність юридичних осіб) надав тлумачення положенню пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України і вказав, що за цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами. Однак, стаття 14 Закону України «Про судову експертизу» встановлює лише, що судовий експерт на підставах і в порядку, передбачених законодавством, може бути притягнутий до юридичної відповідальності. При цьому ні підстав притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності, ні видів стягнень, які можуть бути застосовані у разі вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, закон не визначає. На сьогодні ці питання по різному врегульовані відомчими нормативно-правовими актами, що не відповідає пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України. Тому на законодавчому рівні слід визначити діяння, які є дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.

Картка законопроекту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40398

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Офіційні реквізити та можливість зробити переказ грошових коштів онлайн за посиланням для допомоги армії України - https://bank.gov.ua/ua/about/support-the-armed-forces#help-zsu

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджує надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем.